NA POSLEDNÍ CHVÍLI: Koronavirus (COVID-19) zde

Néstor
Martín-Fernández
de la Torre

SRDCE MODERNISMU NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH

Néstor Martín-Fernández de la Torre, pro milovníky umění jednoduše Nestor, je jedním z nejvýznamnějších představitelů symbolistického a modernistického evropského malířství. Jako umělec se vždy snažil upozornit na velkolepost prostředí Kanárských ostrovů a jeho práce je považována za oslavu kanárského charakteru a tradic. Mnoho odborníků považuje jeho dílo za základní část pro pochopení evropských uměleckých hnutí na začátku XX. století.

Není proto divu, že mnoho návštěvníků Kanárských ostrovů využívá svůj pobyt k bližšímu poznání jeho díla, neboť díky svému osobitému chápání světa a úctě, kterou vzdává světlu a přírodě ostrovů, má velkou uměleckou hodnotu.

/
Mezinárodní
prestiž

Nestor Martín-Fernández de la Torre se narodil ve městě Las Palma na ostrově Gran Canaria v roce 1887. Brzy začal vynikat svým výjimečným uměleckým nadáním a hledat nová prostředí, která by uspokojila jeho zájmy: Madrid, Brusel, Londýn a nakonec Paříž, kde zažil vznik stylu Art-Nouveau a vybudoval svůj ateliér. Tato města mu pomohla upevnit jeho postavení světoznámého umělce. Vystavoval v nejlepších galeriích Evropy a Hispano Ameriky a získal významná ocenění.

Na počátku 30. let se Nestor vrátil na Gran Canaria, kde otevřel svůj ateliér a obnovil své umělecké a citové kořeny. A právě v tu dobu začíná své mistrovské dílo, které však nedokončil: el Poema de los Elementos (Báseň prvků).

/
Překypující
a dokonalá
estetika

Dílo Nestora je plasticky inspirováno symbolismem a z něj čerpá při vytváření nejzvláštnějších estetických vesmírů své doby. Vychází z místní reality a vytváří umělecký celek, který vás přenese k legendárnímu původu ostrovů. V jeho díle není místo pro klišé, idiomy nebo banální folklorismus, pouze promytologii a reinterpretaci klasiky.

/
Pueblo
Canario

/
Pueblo
Canario

Komplex Pueblo Canario je velkou inspirací Nestora Fernándeze de la Torre, dílem, ve kterém se zcela jasně odráží velký vliv Kanárských ostrovů v umělcově tvorbě. Projekt vznikl s cílem šířit kanárskou kulturu mezi návštěvníky a Nestor ho navrhl v plném rozsahu. Své dílo nikdy neviděl dokončené, nicméně při jeho budování se bral maximální zřetel na umělcovy skici. Jedná se o velký architektonický celek, kde se můžete procházet mezi budovami inspirovanými tradiční kanárskou architekturou a zcela se ponořit a vnímat kulturní hodnoty ostrovů.

Zobrazit Pueblo Canario

/
Muzeum
Nestor

Uvnitř architektonického komplexu Pueblo Canario se nachází pinakotéka v neokanárském stylu z roku 1956, kde je umístěna velká část umělcova díla. V prostoru s 12 sály se pořádají dočasné výstavy, ale je zde také umístěna permanentní expozice, ve které si můžete prohlédnout jeho nejvýznamnější díla jako Epitalamio, El Niño Arquero (Kluk lukostřelec) a kolekce tvořící Poema de los Elementos. (Báseň prvků). Muzeum také nabízí možnost domluvit si návštěvy s průvodcem, a tak hlouběji poznat všechny detaily jeho práce.

Zobrazit Muzeum Nestor

/
Divadlo
Pérez Galdós

Toto divadlo je jednou z nejlepších možností jak poznat různorodou práci Nestora. Po požáru v roce 1918 mu architekt Miguel Fernández de la Torre, umělcův bratr, zadal výzdobu nové budovy. Ujal se návrhu opony, vitráží v přízemí, přední části jeviště a mnoha fresek
Toto divadlo je jednou z nejlepších možností jak poznat různorodou práci Nestora. Po požáru v roce 1918 mu architekt Miguel Fernández de la Torre, umělcův bratr, zadal výzdobu nové budovy. Ujal se návrhu opony, vitráží v přízemí, přední části jeviště a mnoha fresek
v různých částech budovy. Za zvláštní zmínku stojí Sál Saint-Saëns, kde vedle maleb najdete umělcův rukopis na vitrážích, lampách a malých dřevěných soškách.

Zobrazit Divadlo Pérez Galdós